SLAVONSKI BROD - Kada ste zadnji puta napisali pismo? Razglednicu s nekog putovanja? Kada ste dragim osobama poslali čestitku za blagdane? Onu pravu, rukom pisanu koju šaljete poštom. Vrlo davno - kazat će mnogi. Nikada - dodat će oni jako mladi.
A veselilo bi nas sve primiti taj mali 'četverouglasti troslojni kartončić s prednje strane ukrašen sličicom', na kojem je netko vama drag rukom napisao iskrene želje. Nekada je to bio normalan način komunikacije u koji je bilo utkano daleko više emocije i truda, čini se, nego u današnje sms, gif i ine poruke koje jedni drugima šaljemo putem mobilnih uređaja. Birale su ih naše bake i mame, a i mi s njima, danima prije blagdana, vodili računa da na svakoj napišemo poruku koja će dirnuti one koji ih primaju, veselili se kada bi ih pronašli u poštanskim sandučićima i kao ukras držali ih za vrijeme blagdana na vidnom mjestu.
Danas ih je sve manje u ponudi, ali da je ona nekada bila uistinu velika i da se raznih čestitki moglo pronaći te da su se pisale - potrudila se pokazati slavonskobrodska Gradska knjižnica. Oni su, naime, u suradnji s Hrvatskim filatelističkim društvom Slavonski Brod, u predvorju Knjižnice organizirali zanimljivu izložbu koju je priredila Mirna Grubanović, a koju vrijedi pogledati.
"Čestitke predstavljaju pisanu komunikaciju i neizostavan su dio blagdana i osobnih prigoda jer pomoću njih izražavamo lijepe želje za zdravlje, blagostanje, sreću i mir u obitelji i nadu u uspjeh upućene prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima... Tradicija slanja čestitki simbol je zajedništva, povezanosti i radosti.
Masovna proizvodnja čestitki započela je krajem 19. stoljeća. Početkom 20. stoljeća izrađivane su portretne fotografske čestitke. Tada je slanje čestitki bilo popularno i smatrano znakom dobroga odgoja. Čestitke su očuvani zapisi prošlosti i vrijedan su dio hrvatske kulturne baštine.
Čestitke izložene u Gradskoj knjižnici su u vlasništvu članova Hrvatskog filatelističkog društva Slavonski Brod, a najstarije su iz vremena Austro-Ugarske.", pojasnili su iz slavonskobrodske Gradske knjižnice, uputivši ovom prilikom svima da se ovih uskrsnih blagdana sa svojim bližnjima povežu rukom pisanom blagdanskom čestitkom, jer je slanje i primanje čestitke napisane rukom puno osobnije. Na Vama je hoćete li savjet poslušati te se tim činom vratiti u prošlost ili iskusiti nešto novo te na kraju i sami u sandučićima osim 'čestitki' kojima se baš i ne veselimo pronaći one koje će nam izmamiti osmijeh na lice.