
Foto: GNG

Foto: GNG

Foto: GNG
Prihodima ostvarenim od prodaje električne energije podmirivat će se cjelokupni trošak električne energije u Gradu Nova Gradiška. Riječ je oko 12 'gradskih' zgrada koje, zahvaljujući proizvodnji i prodaji električne energije iz FE BIOSOL, neće imati troškove za električno energiju, poput Dječjeg vrtića, Muzeja, Knjižnice…
NOVA GRADIŠKA - Fotonaponska elektrana snage 0,5 MW proizvodit će godišnje oko 600.000 kWh, te će se na taj način podmirivati troškovi električne energije za objekte društvene namjene u vlasništvu grada. Rečeno je to na nedavno održanoj završnoj konferenciji projekta BIOSOL, vrijednog ukupno 7,4 milijuna kuna, od čega je 85 posto sufinancirano sredstvima ERDF i IPA II fondova Europske unije. Projekt traje 30 mjeseci. Od 1. srpnja 2019. pa do zadnjeg dana ove godine. Riječ je o projektu u kojem se uz Novu Gradišku nalaze i Grad Šabac te LAG Zapadna Slavonija čiji su predstavnici također nazočili završnoj konferenciji.
- Promjenom klasične rasvjete u led rasvjetu u svim zgradama i u javnoj rasvjeti, praktički smo uštedjeli 60 posto sredstava. Proizvodnjom električne energije u našoj vlastitoj elektrani dobivat ćemo određene prihode koji će se kompenzirati čime mi postajemo grad s doslovno nula kuna izdvajanja za potrošenu energiju. - istaknuo je još ranije novogradiški gradonačelnik Vinko Grgić, dodavši kako su nedavno u Križevcima napravili svoju energetsku strategiju. - Prema njoj oni očekuju biti energetski neovisni 2030. godine, a Nova Gradiška je to, praktički, već danas. - zaključio je tada gradonačelnik Grgić, apostrofirajući kako na osnovu svih ovih podataka foto elektrana itekako ima smisla.
Prihodima ostvarenim od prodaje električne energije podmirivat će se cjelokupni trošak električne energije u Gradu Nova Gradiška. Riječ je oko 12 'gradskih' zgrada koje, zahvaljujući proizvodnji i prodaji električne energije iz FE BIOSOL, neće imati troškove za električno energiju, poput Dječjeg vrtića, Muzeja, Knjižnice… Građevinski radovi na izgradnji fotonaponske elektrane započeli su početkom lipnja ove godine, mjesec dana nakon potpisivanja ugovora. Izvođač radova bila je tvrtka Solaris pons d.o.o. iz Osijeka.
No fotonaponska elektrana samo je jedan dio onoga što je Nova Gradiška dobila projektom BIOSOL. Tu pametni sustav mjerenja potrošnje električne energije, ali i solarno stablo koje je u Novoj Gradiški postavljeno krajem prošle godine. U samom središtu grada, na Trgu kralja Tomislava, osim što atraktivnim izgledom predstavlja svojevrstan ukras, ovo stablo korisno je kao punjač za elektroničke uređaje kao što su mobiteli, tableti, prijenosna računala, električni bicikli i električni romobili.
Na završnoj konferenciji projekta, predstavljen je i dokument Energetske strategije Grada Nove Gradiške, kao i aktivnost analize dostupnosti biomase iz šumarstva, poljoprivrede i industrije na području grada Nova Gradiška i općina novogradiškog kraja a u svrhu utvrđivanja energetskih potencijala.